تویوتا سنچری ( Toyota Century ) گران ترین ماشین تویویا در زمره بهترین رازنگهدار این شرکت هم هست.

در ژاپن به این خودرو رولزرویس ژاپن میگویند و امسال این شرکت نسل سوم این خودرو را معرفی کرد.

این خودرو با قیمت ۱۸۰ هزار دلار گرانترین و لوکسترین ماشین تویوتا است.


بیشتر بخوانید:ویروس کرونا بلای جان تویوتا شد!


با توجه به قیمت، اندازه و خطوط و فرم بدنه طبیعی است هر کسی این خودرو را با رولزرویس مقایسه کند. البته هم رولزرویس هم تویوتا سنشری بازتابی از کشور سازنده را در خود دارند. با این حال به شکل مشخص دو خودرو با هم تفاوتهای زیادی دارند.

در خارج از ژاپن تعداد کمی درباره تویوتاسنچری شنیدهاند و روزنامهنگاران کمی هم آن را تست کردهاند. به این دلیل که این خودرو صادر نشده و فعلا فقط در داخل ژاپن است. البته دلیل دیگر هم این است که تویوتا تعداد کمی از تویوتا سنچری را ساخته، چیزی حدود ۵۰ دستگاه.


تعمیرگاه لکسوس واقع در نیاوران آماده خدمت به شما عزیزان است.


چهره سنتی تویوتا سنچری

طراحان این سدان لوکس تویوتا تلاش کرده‌اند وقار و شکوه را نسل سوم این خودرو بالاتر ببرند. این به خصوص از آن جهت مهم است که این خودرو بسیار دیر به دیر به روز می‌شود.

در حالی که بسیاری از خودروهای موفق طی هفت یا هشت سال به روز می‌شوند تویوتا به کندی این خودرو را به روز کرده است. نسل قبلی سنچری حدود 20 سال قبل معرفی شد وقتی تازه کتاب‌های هری پاتر معرفی شده‌ بودند.

خطوط روی سقف سنچری و فرم‌های مربع شکل روی بدنه به دیزاین‌های قدیمی مانند است اما به طرز شگفت‌آوری مدرن هم هست. ترکیب اینها با چرخ‌های 18 اینچی و جلوپنجره مشبک هماهنگی مناسبی با هم دارند.

به طور کلی دیزاین این خودرو به شکل درخشانی ساده و غرقه شده در جزییات است.

در این روزها میانگین سن خریداران رولزرویس 45 سال است در حالی که متوسط سن خریداران سنچری چند ده سال بالاتر است. در واقع تویوتا سنچری انتخاب مدیران عامل و سیاستمداران و البته اعضای خانواده سلطنتی ژاپن است.

تمام آنها بدون استثنا در صندلی‌های پشتی خودرو می نشینند بنابراین بخش داخلی عقبی این خودرو برای خریداران اهمیتی بیش از جلوی آن دارد.

از طرف دیگر در حالی سدان‌های لوکس اروپایی ترکیب‌های رنگی متفاوتی را در اختیار خریداران می‌گذارند تویوتا سنچری فقط چهار رنگ از این خودرو را ارایه می‌دهد. مشکی، نقره‌ای، آبی یا burgundy ( قرمز تیره ) تنها رنگ‌های قابل انتخاب هستند.

شرکت هیچ گونه رنگ سفارشی را هم قبول نمی‌کند.

بالاتر از لکسوس

هرچند قیمت سنچری بسیار بالاست اما احتمالا متعجب می‌شوید وقتی بفهمید که هیچ L ( مخفف لکسوس سری لوکس خودروهای تویوتا) در آن وجود ندارد.

البته اگر از اشعه ایکس استفاده کنید می‌توانید در زیر چهاردر نام Lexus LS را مشاهده کنید.

البته از نظر برند لکسوس برندی است که در سال 2005 در ژاپن معرفی شد و سنچری یک دهه قبل از لکسوس معرفی شده بود.

ماساتو تانابه رییس بخش مهندسی سنچری می‌گوید که یک خط مشخص بین دو برند لکسوس و سنچری در داخل این شرکت وجود دارد. لکسوس صاحب ( بخش عملیات ) برند خودروهای ارشد شرکت است. اما سنچری تاپ برند شرکت TMC ( شرکت تویویا موتور) است.

موتور 48 سوپاپه 5 لیتری هیبرید V8 بازوهای این خودرو را تشکیل می‌دهد که 425 اسب بخار قدرت ایجاد می‌کند.

مدیر ارشد مهندسی این خودرو می‌گوید: مشتریان سنچری اهمیتی به داشتن سیستم سازگار با محیط زیست نشان نمی‌دهند و این چیزی است که ما از خلال مصاحبه با چنین افرادی به آن رسیدیم. اما تصویر اصلی شرکت برای ما بسیار مهم است.

مصرف سوخت این خودرو 1 لیتر در هر 13.6 کیلومتر است.