فراخوانی 267 هزار تویوتا پریوس به دلیل مشکل توقف ناگهانی

مطابق اعلام شرکت تویوتا، حدود 267 هزار دستگاه تویوتا پریوس و تویوتا پریوس V را به دلیل مشکل ایستادن ناگهانی حین حرکت فراخوانی کرده است. این دستگاه‌ها شامل نمونه‌های تویوتا پریوس ساخته شده بین سال‌های 2013 تا 2015 و تویوتا پریوس V ساخته شده بین سال‌های 2014 تا 2017 می‌شوند. این خودروها به بازار ایالات متحده عرضه شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود دوازده هزار تویوتا پریوس دیگر که در کانادا به فروش رسیده‌اند نیز شامل این فراخوان شوند.

تعمیرگاه تویوتا


فراخوان تویوتا پریوس از ابتدای ماه آگوست آغاز می‌شود و در طی آن نمایندگان تویوتا سعی می‌کنند تا این ایراد را از طریق بروزرسانی نرم افزاری برطرف نمایند. مشکل اصلی خودروهای تویوتا پریوس فراخوان شده قطع سیستم برق خودرو و در نتیجه توقف ناگهانی این وسیله است.


به گفته تویوتا، در صورتی که مشکلی در سیستم تامین انرژی هیبریدی پریوس ایجاد شود، این سیستم به حالت عدم امنیت وارد می‌شود اما به دلیل وجود مشکلات نرم افزاری ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد. در نتیجه فرمان و ترمز خودرو همچنان فعال هستند اما امکان توقف ناگهانی تویوتا پریوس وجود دارد. چنین مشکلی منجر به ایجاد تصادف و برخورد خواهد شد. تویوتا پیش از این نیز خودروهای پریوس را در سال 2014 و 2019 به دلیل همین مشکل فراخوانی کرده بود.

موتور

تویوتا پریوس (Toyota Prius) خودرویی است که از سال ۱۹۹۷ تاکنون تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده‌است.

این خودرو یک خودرو برقی دوگانه، اندازه-متوسط   هاچ‌بک و فول است (یعنی می‌تواند تنها بر موتور، یا تنها بر باتری یا هر دو متکی باشد که پیش‌تر یک خودرو کامپکت سدان بوده که توسط شرکت تویوتا تولید شده و توسعه یافته‌است. ئی‌پی‌ای  و صفحه منابع هوایی کالیفرنیا  این پرایوس را بر پایهٔ انتشار مه‌دود، در میان پاک‌ترین خودروهایی که در ایالات متحده فروخته می‌شود رتبه‌بندی کرده

اولین سری تویوتا پریوس (Toyota Prius) که در واقع اولین وسیله نقلیه‌ی هیبرید با تولید انبوه در تاریخ  خودروسازی جهان است، در سال ۱۹۹۷ رونمایی شد.این خودرو که تا سال ۲۰۰۳ تولید شد، در سه سال اول مختص بازار ژاپن بود و بعد از آن به انگلستان و آمریکا راه یافت. پریوس اولیه در ظاهر و سایز بدنه، بین کرولا و کمری قرار می‌گرفت و با پیشرانه‌ای به قدرت ۷۲ اسب بخار، مصرف سوختی در حدود ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر داشت. در مجموع ۱۲۳ هزار دستگاه پریوس نسل اول در کارخانه تویوتای ژاپن تولید شد که علاوه بر موفقیت تجاری، جوایز متنوعی در بحث طراحی و فن‌آوری‌های مدرن از بنیادهای مهم جهانی دریافت کرد.

نسل دوم پریوس موفقیت بزرگی برای تویوتا بود و طی تولید سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ در ژاپن و ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ در چین، با پیشرانه‌ی ۷۵ و ۱۰۰ اسب بخار، نزدیک به ۱.۲ میلیون دستگاه فروش جهانی داشت. تویوتا موفقیت پریوس را در نسل سوم، بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ با تولید بیش از ۲ میلیون دستگاه ادامه داد که پیشرانه‌هایی به قدرت ۱۰۰ اسب بخار با مصرف ۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و ۱۳۶ اسب بخار (در مدل پرایم) با مصرف سوخت ۲.۵ لیتر در صد کیلومتر را شامل می‌شد.


مقالات مرتبط:

بررسی لکسوس IS250

تویوتا تاکوما 2022 هیبریدی

قیمت تویوتا هایلوکس

مینی ون هیبریدی تویوتا سیه نا مدل ۲۰۲۱ رونمایی شد

تویوتا کمری و آوالون AWD+مشخصات